Autonominiai automobilių šildytuvai

Šlapio tipo autonominių šildytuvų veikimo principas

Tokio tipo šildytuvai sudaryti iš tokių pagrindinių dalių:

  1. kuro siurbliukas,
  2. oro turbina,
  3. kaitinimo žvakė,
  4. degimo kamera,
  5. šilumokaitis,
  6. cirkuliacinis siurbliukas,
  7. valdymo schema.

Veikia šildytuvas taip: į degimo kamerą patenka degusis mišinys, kuris degdamas šildo šilumokaičio sieneles, nuo kurių cirkuliuojantis automobilio aušinimo skystis šilumą perneša į automobilio saloną, bei likusia šiluma pašildo variklį. Degųjį mišinį sudaro automobilio kuras, kurį dozuoja kuro siurbliukas, ir oras, dozuojamas oro turbina.

Webasto ir Eberspacher firmų autonominiai šlapio tipo šildytuvai nėra Lietuvoje labai populiarūs. Tikriausiai taip yra dėl aukštos šių gaminių kainos. Ir tokie įrenginiai nelabai pinga. Prieš 5 metus Webasto firmos šildytuvas kainavo 4 – 5 tūkstančiai litų, o 2007 metais jo kaina išliko tokia pati. Eberspacher firmos Hydronic šildytuvai pigesni. Patį pigiausią variantą galimą įsigyti už 2500 – 3000 litų be montavimo darbų. Susimontuoti tokią krosnelę galvojau jau seniai, bet naujos pirkti niekaip nesiryžau. Atsitiktinai draugai parodė skelbimą apie parduodamą Webasto BBW 46 šildytuvą. Paskambinau, sutarėm dėl kainos ir neilgai trukus pirkinys jau buvo mano garaže. Komplekte nebuvo tik kai kurių tvirtinimo detalių, kurias teko konstruotis pačiam. Prasidėjo projektavimo ir montavimo darbai.

Montavimas

Projektavimas ir yra bene ilgiausiai trunkantis ir svarbiausias darbas, nuo kurio priklauso sumontuoto šildytuvo efektyvus ir patikimas veikimas. Nors tokį įrenginį galima įtaisyti ir mažai nuo purvo apsaugotoje vietoje, pavyzdžiui po priekiniu bamperiu, tačiau savo automobilyje radau geresnę ir saugesnę vietą variklio skyriuje. Bet kokį šlapio tipo autonominį šildytuvą reikia sumontuoti taip, kad jis, įskaitant ir aušinimo skysčio žarnas, būtų žemiau automobilio šildytuvo radiatoriaus viršaus arba bent žemiau pagrindinio aušinimo sistemos radiatoriaus dangtelio, per kurį sistema nusiorina. Tai reikalinga tam, kad aušinimo sistemoje nesusidarytų oro kamščių. Paprasčiausia jungimo prie automobilio aušinimo sistemos schema parodyta paveikslėlyje.

Dar yra keleta jungimo būdų, bet pagal jas jungiant reikalinga papildomų detalių (tokių kaip termostatas, atbulinis vožtuvas). Aš jungiau pagal paveikslėlyje parodytą schemą ir šildytuvas puikiausiai veikė.

Štai kaip atrodo Webasto BBW 46 šildytuvas, sumontuotas manąjame Mitsubishi Galant:

O čia nuotraukos Volvo automobilyje sumontuotos Hydronic D 4 W SC sistemos:

Instrukcijos parsisiuntimui (anglų kalba):